Založ si blog

„Kedy je byť bohatý hanba. “

„Byť bohatý je príjemné. Nepríjemné je poznanie, že je to hanba“. Poznám ešte jeden výrok. Ten nie je môj, ale k tejto téme sa hodí: „Lepšie je byť zdravý, šťastný a bohatý ako chorý, nešťastný a chudobný“. Skutočnosťou je, že zdravie, šťastie a bohatstvo sú hodnoty, ktoré by sme mali vnímať ako dar. Ako dar, ktorý nám bol nadelený, ktorý by sme si mali nesmierne vážiť, s ktorým by sme sa mali vedieť podeliť. Nemali by sme si ho nechať len pre seba.

Postoj ku zdraviu šťastiu a bohatstvu je rôzny. Rovnako taký je aj spôsob, akým ich  konkrétna osoba získala. Život začína narodením. Nie každý mal to šťastie narodiť sa na tej správnej štartovacej čiare. Niekomu osud nadelil začať život ďaleko za miestom odkiaľ sa štartovať malo. Iného zas posunul ďaleko pred ostatných. Patrím medzi tých, ktorí mali to šťastie začať život na tom správnom mieste. Presne tam, kde sa má štartovať. Dostal som aj športové vybavenie ušité presne na mieru pre súťaž, pre ktorú som bol počatý. Mal som trénerov, ktorí ma dobre pripravili pre súťaženie fyzicky aj psychicky, ktorí ma pripravili hrať „fair play“. Tento pohľad je dôležitý, lebo nasledovné sa bude týkať tých, čo sa na štart dostali ďaleko pred nás ostatných. A tých, čo zneužili situáciu v okamžiku, keď sme chceli pomôcť tým, čo z nejakého dôvodu zaostali.

Telom i dušou som športovec. I život vnímam ako súťaženie. Ako súťaženie, pri ktorom musia byť diváci, súťažiaci, pravidlá a rozhodcovia. Súťaženie, pri ktorom si všetci uvedomujeme, že sme tu jeden pre druhého, že navzájom sa potrebujeme. Ak všetci zúčastnení si svoju úlohu plnia čestne, v duchu fair play, súťaženie je úžasné a krásne. Prináša radosť všetkým. Ak tomu tak nie je, radosť a krása sa vytrácajú.

K životu mi postačuje 400,- € mesačne. Nie je to veľa, ale ani málo. Ak dvojčlenná rodina združí tieto prostriedky má 800,- €. To je dobrý základ. Ak spoločnosť má záujem podporiť  rozvoj harmonickej rodiny, potom príspevok na jedno dieťa vo výške 200,- € vidím ako optimálny. Rovnako ako model rodiny s tromi deťmi. Pri takomto nastavení by dosahoval rodinný príjem mesačne 1.400,- €. Tu sa dostávam na štartovaciu čiaru, o ktorej môžeme debatovať. Nie je podstatné či bude o 200,- € vyššia alebo nižšia. Podstatný je kladný rozdiel medzi mojím skutočným mesačným príjmom a touto štartovacou čiarou. Čím je rozdiel vyšší, tým som bohatší. Tým viac si ma okolie všíma. Sleduje, ako prebytok tohto bohatstva pretavujem na nové pracovné miesta, na podporu výskum, školstva, športu, na ochranu životného prostredia, na pomoc hendikepovaným, na podporu rozvoja regiónu, na aktivity prinášajúce prospech a radosť nám všetkým.

Samozrejme, túžime po zámkoch, autách, šperkoch, nádhernom oblečení, bezstarostných dovolenkách, sladkom nič nerobení a užívaní si. Niečo je potrebné obetovať aj pre takéto aktivity. Možno aj pre to, aby som získal lepšie umiestnenie, ak som nemal to šťastie začať štartovať o niečo viac vpredu pred ostatnými. A práve tu niekde začína hranica hanby a hrdosti. Tu niekde je priestor pre ohodnotenie toho, aká je skutočná spoločenská hodnota bohatého. Tu je miesto pre hľadanie „smotánky“ a tých, ktorí si medaile skutočne zaslúžia. Tu začína okamžik, kedy prichádzame k poznaniu, či za to, že som bohatý, si uznanie zaslúžim. Alebo či si zaslúžim byť na pranieri.

 Zvykli sme si na fikciu, že byť v “smotánke“ je úžasné. Podsúvané sú nám ale len servilné prejavy vo vzťahu k nej. Okrem hodnoty hmotného vlastníctva nevidíme žiadne ďalšie kvalitatívne ohodnotenie spoločenskej významnosti prezentovaných reprezentantov. To by totiž mohlo spôsobiť problém. Ohodnotenie pritom vôbec nie je zložité. Problém je v zverejnení takéhoto hodnotenia. Je príjemné vnímať lichotivé, i keď neúprimné, prejavy okolia. Veď 100x opakovaná lož sa stáva pravdou. Preto je nepríjemné spoznať, že skutočnosť je úplne iná. Vtedy je reakcia u dotknutej osoby porovnateľná s prejavmi býka v aréne koridy. Viem si živo predstaviť prezentovanie sa prvej desiatky protokolárne  najvýznamnejších osôb spoločnosti začínajúcej pánom Gašparovičom a končiacej pánom Harabínom. Pritom správanie sa smotánky je silne závislé práve na nich.

 Peter Jahn, Králiky, 29.3.2013

Moja cesta – 08

25.11.2023

Do kina sme chodili vždy v nedeľu poobede. Stretli sme sa tam všetky deti. Ani jeden dospelý. Až teraz si uvedomujem, že to bolo vlastne povinné… Korunku do kina mi dala vždy mama, niekedy otec. Preto bolo prirodzené, že honorár za dielo, spoločne s korunkou do kina, putoval do polievkovej misy. Polievková misa bola našou prechodnou bankou. Miesto mala v kredenci, a rodičia [...]

Moja cesta – 07

18.11.2023

Druhé putovanie Spoznávanie reality Prvé dejstvo Dakedy sa považovala maturita za skúšku dospelosti. Dakedy sa hovorilo, že žena ženou sa stáva okamžikom vydaja. Muž mužom, keď postaví dom, zasadí strom a splodí syna. Takou novšou, mojou múdrosťou, ktorou som určil hranicu vstupu do života, bolo vlastníctvo občianskeho preukazu, pasu, vodičského preukazu [...]

Moja cesta – 06

13.11.2023

Inžinier Príchod do Brna vo mne nevyvolal žiadny emocionálny zážitok podobný tomu stredoškolskému. Nebol ničím výnimočný. Súdim podľa toho, že na nič podnetné si z prvých dní pobytu v meste nespomínam. Snáď len to, že pri zápise som stretol jedného spolužiaka z Hrádku, priamo z našej triedy. Prišiel študovať to isté čo ja. Vôbec nebol na [...]

veľká mača, dom, ján kuciak, martina kušnírová

Muž posprejoval múrik plota domu, kde žil zavraždený novinár Kuciak

28.11.2023 16:43

Mužovi hrozí strata slobody až na jeden rok.

Ruženec / Cirkev / Náboženstvo /

Úrady môžu zamestnancom zakázať nosiť náboženské symboly. Rozhodol Súdny dvor EÚ

28.11.2023 16:38

Úrady vo všetkých členských štátoch Európskej únie môžu svojim zamestnancom zakázať nosenie viditeľných náboženských symbolov.

Tomáš Taraba

Opozícia žiada mimoriadny výbor k zámerom Tarabu v envirorezorte

28.11.2023 16:29

Podľa Stohlovej z PS z ministerstva zaznievajú strašidelné stanoviská, ktoré sú v priamom rozpore s myšlienkou ochrany prírody.

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy

Prvé vážne porušenie prímeria. Izraelskí vojaci utrpeli zranenia pri útoku v Gaze. Hamas tvrdí opak

28.11.2023 16:03

Hamas tvrdí, že bude dodržiavať pokoj zbraní, kým ho "bude dodržiavať nepriateľ".

jahn

...o rodine, zdvorilosti, spoločenskej etikete, osobnom rozvoji a reflexnej komunikácii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 51718x
Priemerná čítanosť článkov: 1847x

Autor blogu

Kategórie