Moja i tvoja cesta

23. septembra 2023, jahn, Nezaradené

Priatelia, práve som ukončil liečenie, na ktorom sa mi podarilo dokončiť moju auto reflexiu „Cesta od prameňa k smrti“. Opisujem v nej  svoju 26645 dňovú cestu životom. Na jej konci zisťujem, ako „dlho som bol pod vplyvom nesprávnej filozofie, ktorá deformovala moje poznanie tak, aby som sa tešil z toho, že niekto babre so mnou a nie ja sním“! V diele nájde každý mnoho mne podobných životných križovatiek, na ktorých sa môže zamyslieť, ako svoj  život žil, a ako ho chce dožiť? Nájde veľa odpovedí na posúdeniu svojho konania s verdiktom: múdre, alebo hlúpe. Ale aj vieru pre ďalší správny životný krok, ktorý sa bude páčiť „BOHU“, alebo len bohu. A kto to vlastne ten boh, v tej populácii  vesmíru, je…

Dielom chcem pomôcť mladej generácii stať sa bohom skôr ako spozná, že koná nesprávne. Ale osloviť chcem aj tú staršiu, moju, aby sa ešte stihla zamyslieť, prečo to svoje potomstvo vychovala, a vychováva, nesprávne. Ja som to pochopil až pri svojom životnom míľniku 26645.

Všetko v diele uvedené, je moje. Obsahuje v kocke to čo som žil a prežil. Možno niekto príde na to, že niečo som len prevzal a skopíroval. Bude dokazovať, že ide o plagiát. Nebudem sa brániť. Dokonca mu dám za pravdu. Lebo môj život nevznikol náhodou. Vznikol podľa systému, ktorým sa riadi vesmír, naša galaxia, naša slnečná sústava, planéta Zem. Či náhodou, alebo akým systémom došlo k tomu, že moja DNA, a s ňou súvisiace myslenie je plagiátom, posúdiť neviem. A ani nechcem. Už nemám na to čas!

Dielo malo byť bodkou za mojou tvorbou, ale nebude. V priebehu písania som zdolal nový vrchol. Uvidel nový horizont poznania. Spoznal nový rozsah mnou vykonaných hlúpostí, z dôvodu mojej nevedomosti. Uvidel prekážky, ktoré stoja v ceste môjho ďalšieho plagiátorstva. Pochopil som, že i keď mám cez sedemdesiat, za celý ten život som nedokázal vytvoriť nič prevratné, čo by som mohol označiť za niečo tak úžasné, ako je internet. Dokonca ani len to nie, kto tie úžasné systémy a nápady má právo používať, a ďalej zneužívať. Nechcem byť jeden z tej úžasnej, neustále rastúcej sedem a pol miliardovej populácie, ktorý právo na to má. Chcem byť ten, kto si to zaslúži. Aj toto poznanie je plagiát. Ukradol som ho Mnislavovi Zelenému. Ale ani uňho to nebude celkom vlastné. V duchovnom dedičstve Zeme určite nájdeme iných, ktorí na túto skutočnosť v dostatočnom predstihu upozornili. Nemali internet, ale pochopili, že múdrosť nemožno zveriť hoci komu. Preto k múdrym knihám nemal prístup kde kto. Vedeli to i indiáni. Preto im šaman od mlada odovzdával múdrosť, ktorá prikazovala: „Nedovoľ aby Ťa bohovia opustili! Potom už príde len zlo!“.

Na istej križovatke som si na chvíľku dovolil. Ale mal som šťastie. Prajem ho aj Tebe. Možno práve tu ho nájdeš. Nájdeš odkaz ako skorigovať tvoj kompas tak, aby ukazoval správne na sever. Ja som ho našiel, a včas. Práve vďaka tomu som neobjavil Ameriku. Objavil som poznanie, že jedným dielom nemôžem úplne presne povedať všetko to, „čo povedať som chcel“. Je potrebné k nemu pridať ďalší. Ale ako, keď už „nemám čas“? Keď už mám odísť do večnosti. A tu som otvoril ďalšie dvere na horizonte môjho poznania s odkazom:

„Never ľuďom, ktorí tvrdia, že nemajú čas. Tí sa zaoberajú iba hlúposťami. Človek, ktorý koná rozumne, ktorý tvorí skutočne niečo užitočné, je tým tak zaneprázdnený, že nemá čas rozmýšľať o tom, že nemá čas. Naopak, má vždy čas dozvedieť sa niečo nové. Má čas prijať múdrosti, ktoré ho zbavia hlúpostí, ktorých je zdrojom!“

A tak som sa rozhodol. Napíšem druhý diel! Pokračovanie neprejdenej cesty s označením „Múdrosť, hlúposť a demokraciu“. Je možné, že Boh mi nedovolí dokončiť ho. Ale čo bráni tebe, aby si mi pomohol, a dokončil ho ty. Čas ťa na to upozorní, ak náhodou by som ti nestihol poslať SMS. Do mňa rodičia zaznamenali ich odkaz, niečo ako SMS:

„Život si dostal bez Tvojho súhlasu, vďaka Bohu. Vďaka Bohu, bez tvojho súhlasu, príde i Tvoje rozlúčenie.“

To beriem, ale iba v prípade, že sa ráno zobudím mŕtvy. O tom som už tu napísal. Preto o tom všetkom dnes iba v kocke.

 

Peter Jahn, Bojnice,

12. septembra 2023